2017 ROKIEM KAZIMIERZA DEYNY

Kazimierz Deyna obchodziłby dzisiaj 70 urodziny. Jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy w 1989 roku, zginął w wypadku samochodowym w San Diego. Zawodnik występujący na pozycji pomocnika i napastnika ma za sobą bardzo udaną karierę sportową, w trakcie której zdobył z Legią Warszawa dwa tytuły mistrza i jeden puchar Polski, a z reprezentacją sięgnął po złoty medal olimpijski w Monachium (1972), zostając przy okazji królem strzelców turnieju, a do tego dołożył jeszcze trzecie miejsce na mundialu w Niemczech (1974). Deyna był doceniany na arenie międzynarodowej, w 1974 roku „France Football” wybrało go na trzeciego najlepszego piłkarza w Europie.
Tekst z www.przegladsportowy.pl

Dzisiaj Kazik jest jednym ze sportowców, z którego niejeden piłkarz bierze przykład. Najmłodsi zawodnicy marzą by w przyszłości zostać gwiazdą footballu.

Z okazji 70.urodzin Kazimierza Deyny Prezydent Miasta Starogard Gdański i Rada Miasta ogłosili rok 2017 Rokiem Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim.

Z okazji 70. urodzin Kazimierza Deyny odbyły się liczne imprezy. W dniu 23 października Ośrodek  Sportu i Rekreacji zorganizował  Turniej Piłki Nożnej „Deyna Junior”. W turnieju wzięły reprezentacje szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych. W kat. rocz. 2005 i młodsi wygrał zespół PSP NR 1, natomiast w kat. rocz. 2002-2004 zwycięzcą okazał się zespół PSP NR 8. Na zakończenie turnieju reprezentacyjnie złożyły hołd Kazimierzowi Deynie składając kwiaty pod jego tablicą pamiątkową mieszczącą się na Stadionie Miejskim.

Natomiast w w Pomorskiej Szkole Wyższej w Starogardzie Gdańskim odbyła się konferencja poświęcona Kazimierzowi Deynie oraz zaprezentowane zostały zdjęcia prywatne Kazimierza Deyny z lat 80-tych z kolekcji Janusza Marciniaka – wieloletniego przyjaciela. Po konferencji Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak wraz z Januszem Marciniakiem, Dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzeną Klein oraz Włodzimierzem Szczepaniakiem  złożyli kwiaty pod pomnikiem Deyny.

Poza tym w niedzielę 21 maja Starogard Gdański obchodził 70. urodziny Kazimierza Deyny. organizując wielką imprezę DEYNA ’70 z LOTOSEM i ENERGĄ . Z tej okazji Ośrodek  Sportu i Rekreacji przygotował szereg atrakcji, w tym m.in. mecz piłkarski byłych reprezentantów Polski oraz reprezentacji Telewizji Polskiej, a także koncert gwiazd disco polo.


Na murawę Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny wybiegło kilku bardzo utytułowanych piłkarzy, którzy zakończyli już kariery. Wystarczy dodać, że w składzie drużyny Team Deyna 70 pojawili się członkowie Klubu Wybitnego Reprezentanta, tacy jak: Jacek Krzynówek, Maciej Żurawski, Piotr Świerczewski, Tomasz Kłos. W ekipie Team Deyna 70 wystąpili także piłkarze występujący niegdyś na boiskach ekstraklasy (Bogusław Lizak, Zenon Małek) wychowankowie Wierzycy m.in. Jerzy Siora, czy Arkadiusz Glaza. Mecz skomentował znany komentator i dziennikarz sportowy TVP – Dariusz Szpakowski.
Po atrakcjach sportowych odbyły się atrakcje muzyczne. Na placu przy Hali Sportowej im. G. Podolskiego ul. Hallera, miłośnicy disco polo mogli obejrzeć koncert gwiazd tego gatunku muzycznego – Zenka Martyniuka z zespołem Akcent oraz formacje MIG, POWER PLAY, CLASSIC czy 2+2.