Mistrzynie w Szkołach – relacja

Ponad 400 uczennic ze szkół powiatu starogardzkiego wzięło udział w drugiej tegorocznej odsłonie akcji Fundacji Otylii Jędrzejczak „Mistrzynie w Szkołach”. Razem z nimi ćwiczyło siedem wybitnych mistrzyń sportu:

Otylia Jędrzejczak (pływanie), Magdalena Fulraczyk-Kozłowska (wioślarstwo), Oktawia Nowacka (pięciobój), Monika Michalik (zapasy), Agnieszka Bibrzycka (koszykówka), Katrin Kargbo (karate) i Anna Kiełbasińska (lekkoatletyka).
– Jestem dumna, że po raz kolejny nasz projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, bo jeszcze wczoraj mieliśmy telefony, czy można się zapisać. Niestety, hala ma ograniczoną pojemność – mówiła Otylia Jędrzejczak.

Na jej zaproszenie do Starogardu Gdańskiego przyjechały m.in. medalistki igrzysk olimpijskich. Spotkanie szczególnie było ważne dla najlepszej polskiej pięcioboistki Oktawii Nowackiej.

– Już trzeci raz uczestniczę w tej akcji, ale ten raz jest wyjątkowy, bo odbywa się w moim rodzinnym mieście. Bardzo się cieszę, że jest tu taka frekwencja. Ćwiczą tu moja siostra i moja kuzynka, więc widać, że takie akcje mobilizują dziewczynki – mówiła medalistka igrzysk w Rio de Janeiro.

Zajęcia z dziewczętami prowadziła znana trenerka fitnessu, a także mistrzyni świata w karate Katrin Kargbo, która mocno zmęczyła uczestniczki i mistrzynie.

– Cieszę się, że po raz kolejny mogłam tu być. Warto uprawiać sport i trzeba o tym mówić. A dlaczego warto? Głównie dlatego, że rozwijamy nie tylko fizyczną stronę, ale również psychiczną. Jeśli głowa dobrze pracuje, to cała reszta dobrze się układa – mówiła mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

Bardzo aktywnie ćwiczyła też czołowa polska lekkoatletka Anna Kiełbasińska. Biegająca na 400 metrów w sztafecie Polka nie odpuszczała nawet na moment. – Mam bardzo dobre wspomnienia z lekcji wf i dzięki nim moje życie tak się potoczyło dzięki temu. A dlaczego nie chodzą na lekcje? Być może same nie wiedzą, że sport jest fajny, że mają talent – mówiła.

Uczestniczki z uśmiechem na ustach spędziły kilka godzin w starogardzkiej hali. – Bardzo lubię chodzić na wf, bo to jest frajda gonić się z koleżankami i trenować. Ćwiczę od 4 klasy siatkówkę i bardzo to lubię – mówiła Adriana. Jej koleżanka z klasy, Sandra, dodała, że ma nadzieję, iż inne dziewczyny dzięki „Mistrzyniom w Szkołach” będą chętniej chodzić na lekcje wychowania fizycznego.

– Wiadomo, że niektóre dziewczyny nie lubią ćwiczyć. Ja lubię, ale mam nadzieję, że inne dziewczyny dzisiaj się przekonają, że to jest fajne – mówiła.

Głównym partnerem Fundacji Otylii Jędrzejczak, wspierającym program „Mistrzynie w szkołach”, jest Always #JakDziewczyna. To akcja społeczna wspierana przez miliony kobiet na całym świecie, która ma na celu podnoszenie poziomu pewności siebie wśród młodych kobiet. – Chcemy pokazać dziewczynom, że poprzez marzenia i wartości wychodzące ze sportu mogą osiągnąć wszystko, bez względu na to, skąd pochodzą. Wspólnie z Always #JakDziewczyna chcemy im pokazać, że to hasło „jak dziewczyna” oznacza coś wartościowego, dobrego i walkę o swoje marzenia – dodała Otylia Jędrzejczak.

Gośćmi honorowymi akcji Mistrzynie w Szkołach byli:
Wicestarosta Powiatu Starogardzkiego – Patryk Gabriel, Etatowy Członek Zarządu Starostwa Powiatowego Wioleta Strzemkowska – Konkolewska, Naczelnik Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Zdrowia i Polityki Społecznej Dorota Gałecka, Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej – Renata Połomska,
pomysłodawczyni akcji – przewodnicząca Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki – Brygida Nowacka,
wiceprzewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Marek Jankowski a także członkowie
Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki:
Dorota Glanert, Jarosław Janaszek i Anna Gdaniec, następnie specjalista ds. marketingu z Banku Spółdzielczego
w Starogardzie Gdańskim Bernadeta Zaworska oraz
Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim Marzena Klein.


Projekt „Mistrzynie w Szkołach” skierowany jest do uczennic w wieku gimnazjalnym i licealnym. W tej grupie wiekowej wśród dziewcząt notuje się bowiem najwyższą absencję na lekcjach wychowania fizycznego. Uczestniczki akcji otrzymały atrakcyjne pakiety startowe ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak i jej partnerów, m.in. firmy Henryk Kania, Jurajska i belVita. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a jego organizację w Starogardzie Gdańskim wsparły także:
Urząd Miasta Starogard Gdański
Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim
Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska
Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „STARY LAS”
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „STARKOM”
Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Grupa GPEC

FOTORELACJA