XV Powiatowa Spartakiada Emerytów, Rencistów, inwalidów i Osób Niepełnosprawnych

W sobotę 7 września 2019 roku na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny rywalizowało ponad 270 emerytów z 12-tu gminnych kół emeryckich oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej a także Dziennego Domu Senior + w Starogardzie Gdańskim. Seniorzy pokazali, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników Spartakiady, którzy w olimpijskim szyku z uśmiechami na twarzach zaprezentowali swoje drużyny władzom samorządowym i organizatorom.
Uczestników powitał Jan Brdak przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim. – Potraktujcie te zawody na wesoło – powiedział. – Wygramy wszyscy.

Seniorzy mogli się sprawdzić aż w 14 konkurencjach. Oprócz obierania jabłek i kręgli panie kręciły hula-hop i maszerowały z kijkami, a panowie strzelali gole na bramkę i rywalizowali w piciu napoju z puszki. Wszyscy toczyli oponę na czas, ścigali się na rowerach, rzucali lotką do tarczy i wbijali gwoździe na czas. Były też rzut piłką do kosza i na odległość oraz strzelanie z wiatrówki. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie konkurencje indywidualne i jedną grę zespołową.

Po indywidualnych konkurencjach rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom posiłek, a cale zawody zakończyły się wspólną zabawą. Od wielu lat taniec cieszy się największą popularnością wśród seniorów. Przed rywalizacją par tanecznych, uczestników spartakiady w radosny nastrój wprowadzili reprezentanci gminy Osiek, którzy przygotowali na tę okazję kilka piosenek, dowcipów i skeczy. W ostatniej konkurencji jakim był taniec, uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach – taniec dowolny i walc angielski.

Sportowy duch rywalizacji towarzyszył wszystkim zawodnikom, ale ostatecznie w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce wywalczyła 33-osobowa reprezentacja gminy Zblewo. To oni zdobyli tytuł najbardziej sportowego koła emeryckiego, jednocześnie broniąc zeszłorocznego tytułu. Zaraz za nimi na drugim miejscu uplasowało się Smętowo Graniczne a trzecie miejsce zajęła gmina Osiek. Kolejne miejsce zajęły gminy: Bobowo, Skarszewy, Pinczyn, Osieczna, Szlachta, Starogard Gdański, Kleszczewo, Senior +, MOPS, Borzechowo i Skórcz.

Wręczono również 2 wyróżnienia dla najstarszej i najstarszego uczestnika Spartakiady, którzy oprócz pucharów otrzymali gromkie brawa od wszystkich uczestników.

Gertruda Cieplińska ze Skarszew (91 lat)
Henryk Wałaszewski z Pinczyna (88 lat)

Pełna galeria zdjęć na: https://www.facebook.com/pg/osir.starogard/photos/?tab=album&album_id=2357994230945027