35. Bieg Szpęgawski z Decathlon już za nami!

Rekordy i mnóstwo atrakcji 35. Biegu Szpęgawskiego z Decathlon – blisko 600 biegaczy na starcie!

/35 .BS -foto / 35.BS – klasyfikacja generalna / 35.BS – najlepsze 3-ki / 35. BS – najmłodszy – najstarszy / 35.BS -klasyfikacja generalna / 35.BS – losowanie nagród / 35.BS – biegi towarzyszące 15-tki / 35.BS biegi towarzyszące – nagrody / Biegi towarzyszące klasyfikacja: / kl. 1-2 dziew. / kl. 1-2 chł. / kl. 3-4 dziew. / kl. 3-4 chł. / kl. 5-6 dziew. / kl. 5-6 chł. / gimn.-dziew. / gimn.-chł. /

Wielkim sukcesem organizacyjnym zakończyła się jubileuszowa edycja Biegu Szpęgawskiego. Tego dnia dopisało dosłownie wszystko: piękna pogoda, rekordowy tłum uśmiechniętych zawodników – dzieci i dorosłych,  kibice, piękne medale, rekordowe  i oraz wysokie nagrody i mnóstwo niespodzianek, dodatkowe atrakcje, ciekawa oprawa imprezy jak również klasowy poziom biegu głównego.

– Wszystko co sobie założyliśmy udało się zrealizować. Jako organizatorzy jesteśmy bardzo zadowoleni i składamy podziękowania w stronę wszystkich osób pracujących przy biegu, ale także tym, którzy przez tyle lat tworzyli to wydarzenie. Można powiedzieć, że wspólnie dobiegliśmy do tak wspaniałego jubileuszu – relacjonuje Marzena Klein, Dyrektor OSiR.

W biegu głównym ostatecznie 589 finiszerów pokonało tradycyjną trasę Szpęgawsk – Starogard. W biegach dziecięcych łącznie pobiegło blisko 700  małych sportowców – tak rozkładają się liczby naszych poszczególnych propozycji biegowych przygotowanych dla biegaczy w różnym wieku co czyni Bieg Szpęgawski największym wydarzeniem sportowym – biegowym w tej części Kociewia!

– Wyniki bieg główny:  https://elektronicznezapisy.pl/event/2470/results.html

– Biegi towarzyszące najlepsze 15-stki: http://osir.com.pl/wp-content/uploads/2018/04/towarzyszace-15-tki.pdf

– Zdjęcia OSiR Starogard Gdański: https://www.facebook.com/osir.starogard/photos/?tab=album&album_id=1624571607620630

– Zdjęcia Urząd Miasta Starogard Gdański, Magdalena Dalecka:
https://www.facebook.com/pg/starogard/photos/?tab=album&album_id=762399283948852

– Relacja Urząd Miasta Starogard Gdański:
– https://starogard.pl/rekordowy-35-bieg-szpegawski-prawie-600-biegaczy-na-starcie-53847/

 

– Nasz bieg przede wszystkim miał sprawić dużo frajdy naszym mieszańcom, gościom i samym zawodnikom, miał integrować i aktywizować rodziny. Ma być też efektywną promocją Starogardu Gdańskiego nie tylko na Pomorzu. Taką dobrą ogólnopolską imprezą na wysokim poziomie. Cel chyba został spełniony i od tej edycji wiemy, że to drogą jaką imprezy biegowe OSiR-u czyli Bieg Szpęgawski i Kociewski powinny podążać. Wiemy, że dla większości był to mile spędzony dzień. Dziękujemy za liczne słowa uznania, które do nas spływają i nas wszystkich dodatkowo mobilizują. Dziękujemy serdecznie wszystkim Sponsorom i Partnerom, partnerom medialnymi. Pozdrawiam serdecznie służby mundurowe – Komendę Powiatową Policji, Straż Miejską, Ochotniczą Straż Pożarną, Komendę Powiatową Państwowej Straż Pożarnej  wolontariuszy z  I LO , II LO, ZSE, ZSZ, oraz Stowarzyszenia Można Inaczej obsługę biura zawodów i wiele innych osób, którzy w pocie czoła pracowali przy imprezie. – dodaje Dyrektor OSiR.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia był wspominany bieg główny. Punktualnie
o godzinie 12:00 blisko 590 zawodników stanęło na linii startu i opanowało drogę krajową nr 22 w Szpęgawsku. Pogoda w niedzielne popołudnie idealnie wpisywała się w porę wczesnowiosenną. Ciepło i słonecznie. Nie na tyle jednak, żeby przeszkodzić zawodnikom w uzyskiwaniu wartościowych wyników, których padło bardzo wiele. Jedynym czynnikiem, który mógł pokrzyżować plany osiągnięcia zamierzonych prędkości był wiatr. W zasadzie przez całą trasę mocno hamował i doskwierał zawodnikom.

Wśród tych, którzy mieli walczyć o zwycięstwo znalazł się między innymi starogardzianin Mateusz Niemczyk, który w ostatnich tygodniach prezentuje znakomitą formę. Świadczy o tym 4 mce w mistrzostwach Polski w biegach przełajowych i rekord życiowy z Gdyni na dystansie 10km – 30:25. Na pierwszej linii pojawił się również Łukasz Kujawski, mistrz Polski w biegach na 5000m i 3000m z przeszkodami sprzed 5 lat i czwarty zawodnik mistrzostw Europy juniorów na pierwszym z tych dystansów z roku 2007. Tradycyjnie gościliśmy zawodników zagranicznych.

Wyniki mężczyźni 5,8km:

 1. Mumo Joseph Mutwanthei – Kenia – 17:10
 2. Mateusz Drąg – Polska, Tychy – 17:24
 3. Łukasz Kujawski – Polska, Żukowo – 17:28
 4. Elasri Abderrahim – Maroko – 17:37
 5. Mateusz Niemczyk – Polska, Starogard Gdański – 17:58
 6. Piotr Pobłocki – Polska, Lębork – 19:09

Wyniki kobiety 5,8km:

 1. Dominika Nowakowska – Polska, Lębork – 20:32
 2. Ewelina Paprocka – Polska, Nowa Wieś Lęborska – 20:47
 3. Marta Łagownik – Polska, Gdańsk – 20:51
 4. Alicja Misiak – Polska, Susz – 21:30
 5. Kamila Pobłocka – Dobrowolska – Polska, Lębork – 21:58
 6. Monika Dubiella – Polska, Lubichowo – 22:30

Powyższa dwójka miała silnego rywala w postaci reprezentanta Kenii Mumo Joseph Mutwanthei. 21-letni Afrykańczyk legitymuje się znakomitym rezultatem 13:20 na piątkę. Przed dwoma tygodniami zajął trzecia lokatę w półmaratonie Onico Gdynia, a co ciekawe dzień wcześniej wywalczył drugą lokatę zaraz za Tomaszem Grycko w Biegu Europejskim w Gnieźnie. Nie przeszkodziło mu to ostatecznie w zwycięstwie w Stolicy Kociewia. Reprezentant Afryki przekroczył linię mety z wynikiem 17:10 narzucając od początku mocne tempo. Największą niespodzianką tegorocznej edycji jeśli chodzi o rywalizację czołówki jest wynik dwudziestojednoletniego Mateusza Drąga z Tychów. Dotychczas „anonimowy” zawodnik z rekordem życiowym na poziomie 15:30 ze stadionu i bez większych sukcesów w biegach ulicznych, ku zdziwieniu wszystkich dotrzymywał kroku utytułowanemu Łukaszowi Kujawskiemu, by ostatecznie mocnym i długim finiszem wywalczyć drugą lokatę 14 sekund za Kenijczykiem! Trzecią lokatę zajął wspomniany Łukasz Kujawski – 17:28. Najszybszym Starogardzianinem po raz kolejny okazał się Mateusz Niemczyk, który przybiegł na metę jako piąty z czasem 17:58. Polskich reprezentantów rozdzielił czwarty na mecie Marokańczyk Elasri Abderrahim  – 17:37.

Wśród pań zdecydowaną faworytką była Dominika Nowakowska. Przed laty doskonała specjalistka od dystansów średnich, między innymi szósta zawodniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy na 1500m i brązowa z mistrzostw Europy w biegach przełajowych drużynowych. W nowym, długodystansowym wcieleniu, które zawodniczka przyjęła mniej więcej 6 lat temu, osiąga doskonałe rezultaty. Wywalczyła już kilkanaście medali mistrzostw Polski, w tym właśnie  tytuły mistrzyni kraju na 5km. Warto odnotować, że na starogardzkich biegach stawiała swoje pierwsze kroki w rywalizacji w biegach ulicznych I POCHODZI ZE Smętowa na Kociewiu, a  mieszka na Kaszubach. Aktualnie godzi trening biegaczki z pracą zawodową. W stawce faworytek znalazła się również Kamila Pobłocka – Dobrowolska z Lęborka, brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m oraz Ewelina Paprocka, która dość często staje na podium mocno obsadzonych biegów w Polsce Północnej i nie tylko.

W rywalizacji pań nie było niespodzianek. Triumfowała Nowakowska, która przybiegła na metę z wynikiem 20:32. Drugą kobietą na mecie była Paprocka z Nowej Wsi Lęborskiej 20:47, na trzecim miejscu się uplasowała się Marta Łagownik z Gdańska – 20:51. Najszybszą starogardzianką była Weronika Wójcik.

Bieg Szpęgawski zakończył się częścią artystyczną, dekoracjami i losowaniem ciekawych i atrakcyjnych nagród, a tych było naprawdę dużo co świadczy o hojności i zaangażowaniu w wydarzenie sponsorów i partnerów imprezy. Przed dekoracją każdy otrzymał jubileuszowy, piękny wizualnie i bardzo smaczny kawałek tortu ufundowany przez Piekarnię – Cukiernię Kropek P. Kropidłowskiego.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim składa serdeczne podziękowanie wszystkim sponsorom oraz partnerom, którzy przyczynili się do organizacji 35. Biegu Szpęgawskiego z Decathlon:

 

Iglotex S.A, Decathlon, Fundacja PZU, Ziaja, Kula Bowling, Neptun Gym, Galeria Neptun, Urząd Gminy, SCK, Body Fitnes Shop, PPU OLA Kaliska, ZUOK Stary LAS, G&M, My Travel, U lodziarzy, Traithlon Energy, PWiK Star-WiK, Kociewskie Centrum Zdrowia, Sejmik Województwa Pomorskiego, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska Hufiec Starogard Gdański, Agencja Ochrony Hera, Kajaki.stg,  Pressmann, Domnarzędzi.pl, Krzysztof Glaner,  Neex Shoes,  Pestar, Stowarzyszenie Można Inaczej, MSP Smok, Paktainer, Radio Gdańsk, Karczma Na Podgrodziu, Tikal  Piotr Gworek, Medpharma, Drukarnia Buda, Dzień Dobry Starogard, ZF  Polpharma, Ecopral, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, Concordia Skraszewy, FOX – Marcin Kolberg, ZIP COMPUTER,  Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne, Transport Kudelski, Transport Mateobus, NSZZ Solidarnośc przy ZF Polpharma S.A., Związek Chemików przy ZF Polpharma S.A.