Bieg Tropem Wilczym – relacja

217 osób pobiegło w niedzielę 1 marca ulicami naszego miasta, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” to największy bieg pamięci w Polsce. Wspólny dystans dla wszystkich miast to 1963 m. Symbolizuje on rok, w którym poległ w walce ostatni Żołnierz Wyklęty, Józef Franczak, ps. Lalek.

„Tropem Wilczym” odbywa się by:

– oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy w latach 1944-1963 walczyli z obcą władzą zainstalowaną w Polsce pod koniec II wojny  światowej,

– upowszechnić wiedzę na temat najnowszej historii Polski,

– zachęcić do aktywności ruchowej całych rodzin oraz do wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi.

W tym roku bieg odbywa się jednocześnie w aż 365 miastach.

Obchody rozpoczęły się od uroczystości pod krzyżem na placu przy Muzeum Ziemii Kociewskiej. Kwiaty złożyli: Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim Marzena Klein, Przewodnicząca Komisji Sportu Rekreacji i Turystyki Brygida Nowacka , Radni Miasta Starogard Gdański: Anna Gdaniec, Dorota Glanert, Jarosław Janaszek i Jan Strzelczyk.

Zawodnicy wystartowali z ulicy Kanałowej punktualnie o godzinie 12:00.

Na mecie, na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny jako pierwszy spośród mężczyzn zameldował się Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego, zaś w kategorii kobiet jako pierwsza na mecie była  Monika Dubiella ze Starogardu Gdańskiego.

Zawodnicy po ukończeniu biegu otrzymali pakiety z Fundacji Wolność i Demokracja, medale okolicznościowe oraz ciepły poczęstunek.


Klasyfikacja kobiet:

1. Monika Dubiella – Starogard Gdański

2. Karolina Dubiella- Mościska

3. Magdalena Labon- Koteże


Klasyfikacja mężczyzn:

1. Mateusz Niemczyk- Starogard Gdański

2. Michał Derdowski- Mirotki

3. Michał Żabiński- Starogard Gdański

Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował także zabawę pn. „Kocham Cię Starogard”. Przez pięć dni- od 24 do 28 lutego na oficjalnym fanapage OSiR pojawiały się po 2 pytania dziennie dotyczące historii Starogardu Gdańskiego oraz Żołnierzy Wyklętych. W klasyfikacji końcowej pierwsze miejsce zdobyła Weronika Brzozowska, drugie Maciej Pozorski, a trzecie Karolina Gołusda- Segar.

Wręczenia medali oraz nagród dokonali zaproszeni goście i organizatorzy.

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia: Ochotniczej Straży Pożarnej i  Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej ze Starogardu Gdańskiego, Straży Miejskiej oraz Policji, a także harcerzom z Hufca ZHP Starogard Gdański.

ORGANIZATOR
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim

ORGANIZATOR I KOORDYNATOR AKCJI OGÓLNOPOLSKIEJ

Fundacja Wolność i Demokracja

PATRONAT
Prezydent Miasta Starogard Gdański Pan Janusz Stankowiak

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

PARTNER PROJEKTU
Projekt finansowany ze środków FUNDACJI PZU