fbpx

Dni Starogardu Gdańskiego 2021-relacja

WYJĄTKOWE DNI MIASTA

Rzesze fanów Agnieszki Chylińskiej i Sarsy szalały pod sceną w sobotni wieczór, 28 sierpnia na Stadionie Miejskim w Starogardzie Gdańskim. Dzień wcześniej publiczność rozgrzali didżeje z zespołu Komodo & Thomas Sykes wraz z Drenchill & Indiana, Shaun Baker & Jessica Jean. Trzy dni wspaniałej rozrywki, dobrego jedzenia i wielu atrakcji w wyjątkowo radosnej atmosferze. Tak Starogard świętował swoje Dni Miasta.

TRZY DNI ZABAWY

Dni Starogardu Gdańskiego 2021 na długo zapadną mieszkańcom w pamięci. Nie tylko dlatego, że odbyły się na koniec wakacji, a nie jak zawsze na ich początku, trwały nie dwa, a trzy dni, ale przede wszystkim dlatego, że przyciągnęły niezliczone tłumy fanów zaproszonych do Starogardu gwiazd z Polski i zagranicy. Takiej zabawy jeszcze w Starogardzie nie było! Przez trzy dni od 27 do 29 sierpnia w Starogardzie Gdańskim po prostu wrzało od emocji.

DJ’E DYMY OGNIE I KONFETTI

Rozrywkę w piątkowy wieczór zapewnili mieszkańcom didżeje z zespołu Komodo wraz z wokalistą Thomasem Sykes oraz duety: Dernchili & Indiiana i Shaun Baker z Jessicą Jean. Zaproszeni goście dali świetne koncerty, podczas których publiczność szalała, tańcząc i śpiewając. Ze sceny leciały dymy, ognie i strumienie konfetti, a atmosferę znakomicie podsycali prowadzący Monika Kełpin z OSiR i Grzegorz Kochański z Radia Starogard.

W sobotni wieczór zebraną na Stadionie Miejskim publiczność w radosny nastrój wprowadziła Sarsa, a do czerwoności rozgrzała Agnieszka Chylińska. Rzesze fanów śpiewały wspólnie z wokalistkami ich największe przeboje. Agnieszka Chylińska szybko nawiązała wspaniałą relację ze starogardzką widownią, opowiadając o swoich powiązaniach ze stolicą Kociewia i debiucie, który miał miejsce 27 lat temu w Starogardzkim Centrum Kultury.
– Wróciłam do domu – mówiła wokalistka, wywołując tymi słowami salwę braw.
Nie umknął też fakt, że Agnieszka w tym roku świętuje 25-lecie swojej pracy artystycznej. Publiczność zaśpiewała jej 100-lat a Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Marzena Klein dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji wręczyli jej bukiet kwiatów i jubileuszowy tort.

PRZEMOWY GOŚCI

Oficjalnie Dni Starogardu Gdańskiego prezydent otworzył w piątek przed wieczornymi koncertami, chociaż impreza zaczęła się już o 16:00 „O! Polem dźwięków” na letniej scenie w Parku Nowe Oblicze. Wystąpili tam: pianistka Jeniffer Schroeder, finaliści konkursu „Utalentowani” oraz kwartet „Jazzted”.

Wśród zaproszonych na oficjalne otwarcie gości był poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Wioleta Strzemkowska-Konkolewska członek zarządu Starostwa Powiatowego, wójt Gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek, burmistrz Skarszew Jacek Pauli, burmistrz Pelplina Mirosław Chyła i sekretarz Gminy Skarszewy Marcin Byczkowski.

PRZEKAZANIE KLUCZY

– Jestem bardzo szczęśliwy widząc was drodzy mieszkańcy twarzą w twarz – nie wirtualnie ale na żywo. Największą bowiem wartością każdej społeczności są ludzie. Starogard ma wyjątkowe szczęście do wyjątkowych ludzi – pracowitych, dumnych rzetelnych, z wyobraźnią. Ma też wspaniałych sąsiadów – Gminę Wiejską, Powiat, miasto Skarszewy, Pelplin, z którymi razem tworzy wspólnotę jaką jest Kociewie.
– Wszyscy swoją ciężką pracą zasłużyliśmy na hołd w postaci tych Dni Starogardu. One są dla Was Kochani, sami na nie zapracowaliście. Życząc wam drodzy mieszkańcy zdrowia, bo ono w tych ciężkich czasach jest najważniejsze, życzę wam wspaniałej zabawy. Bawcie się, świętujcie i korzystajcie z tego, co dla was przygotowaliśmy – powiedział prezydent Janusz Stanowiak

Tradycyjnie na czas trwania Święta Starogardu Gdańskiego prezydent przekazał swoje rządy braciom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Symboliczne klucze do miasta w sobotę na Rynku odebrał nowo wybrany 27.król Bractwa – Jarosław Pośman. Wcześniej na scenie odbyła się jego intronizacja. Nowy król przyjął insygnia królewskie i złożył przysięgę, przyjmując przydomek Króla Dostojnego II. Intronizację poprzedził przemarsz Bractwa Kurkowego wokół Rynku.

KOCIEWIE NA DNIACH MIASTA

To nie była jedyna atrakcja tego dnia. Lokalni artyści i zespoły ludowe występowały na scenie już od godz. 10. Motocykliści z klubu Aurochs zaprezentowali mieszkańcom swoje piękne maszyny, a przy okazji zbierali krew dla poszkodowanych w wypadkach. Było też studio OSiR TV na żywo, wielkie kociewskie grillowanie, można było wymienić lub za darmo otrzymać książki, zwiedzić wystawy „Kurkowe Bractwo Strzeleckie na Pomorzu – wczoraj i dziś” oraz „Starogard w starej fotografii”, zagrać w grę historyczną i oczywiście dobrze zjeść. Nie obyło się bez konkursów i ciekawych zabaw dla dzieci, a wszystko to poprowadzili Monika Kełpin z OSiR oraz Maciej Smoliński – wokalista i znany prezent TVPolo. Spotkanie na Rynku zakończył Francesco Napoli, który zaśpiewał wiele znanych i popularnych przebojów muzyki włoskiej.

W tym samym czasie na Stadionie Miejskim do zabawy zachęcał lunapark z licznymi karuzelami, dmuchańce, stoiska z gadżetami i Festiwal Food Trucków. Najwięcej jednak emocji wśród uczestników Dni Starogardu wzbudzał lot balonem na uwięzi. Można było zobaczyć cały stadion z góry i poczuć się przez chwilę jak bohater filmowej podróży „W 80 dni dookoła świata”. Ważne było jednak to, że każdy przelot stanowił cegiełkę na pomoc dla chorej Agatki.

O!POLE DŹWIĘKÓW

Dni Starogardu zakończyły się w niedzielę w wesołej rodzinnej atmosferze. Zabawie nie przeszkodził nawet deszcz. Udało się przenieść zaplanowane w Parku Miejskim atrakcje do Stargardzkiego Centrum Kultury. Oprócz gier i zabaw, które przygotowały Biblioteka, Muzeum i SCK, dzieci mogły zobaczyć aż dwa spektakle Teatru „Barnaby” pt. „O rycerzu Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce” oraz Teatru „Na walizkach” pt. „Beczka śmiechu”.

Podczas tych trzech dni świętowania każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Atrakcji było bardzo dużo i dla najmłodszych i dla starszych. Można było też zaszczepić się w Mobilnym Punkcie Sczepień w Ratuszu, a także spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w Mobilnym Punkcie Spisowym, który dostępny był w trakcie imprez w Parku Nowe Oblicze i na Stadionie Miejskim.

Organizatorem tegorocznych Dni Starogardu był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gmina Miejska Starogard Gdański. Współorganizatorami Święta byli: Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą imprezę, sponsorom za pomoc w jej organizacji a Mieszkańcom za ich obecność.

Dziękujemy za wsparcie:

Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska
Dekpol Steel
Optyk Anna Gotalska
Broker
StarWik
ZUOK Stary Las
STARKOM
DOVISTA
Grupa GPEC
Gregor Trans
HADM Gramatowski
Studio Figura Starogard Gdański
Sieć Sklepów GAMA Starogard Gdański
McDonald’s Starogard Gdański
Intermarché Starogard Gdański
Pestar Group
Iglotex
NIKO
Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim
TBS Starogard
OX American Pub
Geodezja Kraśniewski
Instytut Kosmetologii Klaudia Chyła
Tartaletka Pracownia Cukiernicza
Szczeblewski
Nata
Prymat
ECS Starogard
Salony Rowerowe Szprychy.com
Ecopral
Powiat Starogardzki
MZK Starogard Gdański
Kurkowe Bractwo Strzeleckie
Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
Sphinx Starogard Gdański
Witches Bistro
Paktainer
Aurochs
Osiedlowy Dom Kultury
Stowarzyszenie Rekord Starogard Gdański
Ściana Wspinaczkowa OSIR
Można Inaczej
Sala Zabaw HappyDay
Dejka Fit Studio
Starogardzkie Bractwo Rycerskie
Centrum Rozrywki Piętro
Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim
Browar Kociewski

Źródło: www.starogard.pl