fbpx

Dni Starogardu Gdańskiego 2022 – relacja #DNISTG

Tekst: Magdalena Dalecka – UM Starogard `Gdański

Za nami weekend pełen emocji – radości, zabawy, muzyki, słońca i pysznego jedzenia. 1-3 lipca mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic świętowali Dni Miasta. Nie zniechęciła ich nawet piątkowa burza. Czy słońce czy deszcz – pokazali, jak wspaniale potrafią się bawić, integrować i jednoczyć. Sposobności do tego mieli naprawdę sporo, bo organizatorzy zadbali, aby Dni Starogardu Gdańskiego były  wyjątkowo atrakcyjne.

Pierwszy lipcowy weekend 2022 roku zapisał się w historii Starogardu Gdańskiego wyjątkowo. Przez trzy dni w stolicy Kociewia wrzało od emocji – słuchać było śmiechy, okrzyki radości i entuzjazmu, a na twarzach ludzi pod sceną pojawiły się nawet łzy szczęścia. W dobrej zabawie mieszkańcom nie przeszkodził lejący się z nieba piątkowy deszcz. Miasto świętowało swoje Dni, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy w Parku Nowe Oblicze, na Rynku, Stadionie Miejskim i Parku Miejskim.

Muzyczna uczta w dobrym stylu

Dawid Kwiatkowski przyciągnął tłumy fanów na Stadion Miejski podczas Dni Starogardu Gdańskiego 2022

W sobotni wieczór 2 lipca rzesze miłośników Dawida Kwiatkowskiego szalały pod sceną na Stadionie Miejskim. Bohater muzyczny młodego pokolenia dał swoim fanom potężna dawkę dobrej muzyki i wspaniałego show. To właśnie podczas jego koncertu na twarzach rozemocjonowanych fanek pojawiły się łzy szczęścia i wzruszenia. Dla widzów starszego pokolenia swoje największe przeboje zaśpiewał Krzysztof Cugowski. Towarzyszył mu znakomity zespół Mistrzów. A cały sobotni koncert rozpoczął znany już starogardzianom wokalista – Maciej Smoliński, który zabrał publikę w muzyczną podróż po Ameryce.

Dawid Kwiatkowski gwiazda Dni Starogardu Gdańskiego 2022

Dzień wcześniej publiczność rozgrzali niemal do czerwoności Pedro Santana, Claydee, No Mercy i Gromee. Szczególnie ten ostatni bardzo się spodobał mieszkańcom, którzy po obfitej ulewie wrócili tłumnie na Stadion. Piątkowa burza nie sprzyjała swobodnej zabawie, a mimo to wierni fani muzyki disco pozostali na murawie i bawili się do samego końca.

Gromee na scenie w Starogardzie Gdańskim podczas Dni Miasta 2022

Oba koncertowe wieczory, choć tak różne w stylu, zapewniły starogardzkim festiwalowiczom wiele wrażeń. Nie wiadomo, czy było ich więcej w piątek czy w sobotę. Jedno jest pewne – słońce czy deszcz – wszyscy świetnie się bawili. Publiczność szalała, tańcząc i śpiewają. W piątkowy wieczór tak jak z nieba leciały krople deszczu, tak ze sceny leciały dymy, ognie i strumienie konfetti. W sobotę za to świeciło słońce, a Stadion zapełnił się ludźmi, jak nigdy dotąd. Atmosferę wspólnej zabawy znakomicie podsycali niezawodni prowadzący Monika Kiełpin z OSiR i Maciej Smoliński wokalista i znany prezenter Polo TV.

Otwarcie Wielkiego Święta Stolicy Kociewia

Zespół Folklorystyczny FFEFERNÓSKI Hymnem Kociewia otworzył Święto Starogardu Gdańskiego 2022  pierwszego dnia w Parku Nowe Oblicze

Oficjalnie Dni Starogardu Gdańskiego prezydent otworzył w piątek przed wieczornymi koncertami na Stadionie Miejskim, chociaż sama impreza zaczęła się już o 16:00 „O! Polem dźwięków” w Parku Nowe Oblicze. Jako pierwsi na letniej scenie muzycznej wystąpili: Zespół Folklorystyczny „Fefernóski” oraz pianistka i wokalistka z Ukrainy – Alona Harkavchenko. Młodzi Kociewiacy zaśpiewali m.in. Hymn Kociewia. Po nich swój mini koncert dał zespół z Dani „Second Hands”a, a spotkanie zakończyli finaliści V edycji konkursu „Utalentowani”. Nad całością czuwało Starogardzkie Centrum Kultury.

Wśród zaproszonych na oficjalne otwarcie gości byli: Senator RP Ryszard Świlski, wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, przewodniczący Rady Gminy Marcin Hinca oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: burmistrz Skarszew Jacek Pauli oraz burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.

Prezydent Miasta Starogard Gdański oficjalnie otworzył Dni Starogardu 2022 na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny

– Jesteśmy tutaj by wam podziękować, za to, co robicie każdego dnia dla swojego miasta, za waszą pracę, za naukę, za to, że włączacie się w życie społeczne Starogardu Gdańskiego. Dziękuję wam za wzorowe zachowanie w czasie pandemii. Byliście zdyscyplinowani, pomagaliście nam samorządowcom, ale też swoim bliskim, sąsiadom, przyjaciołom i innym. Dziękuję za to, że pomagacie naszym gościom z Ukrainy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj nie ze swojej winy. Pięknie się nimi zaopiekowaliście. Jesteście fantastyczni. Starogard Gdański, Kociewie to wspaniałe miejsce na ziemi. Bawcie się, świętujcie i korzystajcie z tego, co dla was przygotowaliśmy. To wszystko jest dla was – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Barwnie, kolorowo i energetycznie

Klub Tańca ESTA FIESTA zwyciężył na najbardziej oryginalną i kreatywną grupę biorącą udział w korowodzie podczas Dni Starogardu Gdańskiego 2022

Ważnym punktem trzydniowego święta, pokazującym jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach miasta, był barwny korowód. Przy akompaniamencie orkiestry dętej Starogardzkiego Centrum Kultury przeszedł ulicami Starogardu z Parku Miejskiego na Rynek. Szli w nim przedstawiciele najważniejszych miejskich instytucji, organizacji, stowarzyszeń i klubów sportowych. Wśród maszerujących byli bracia kurkowi, szwoleżerowie, Kociewiacy, akrobaci, tancerze, koszykarze, seniorzy, motocykliści i inne grupy koleżeńskie m.in. grupa reprezentująca starogardzki magistrat. Wszyscy byli w strojach bądź przebraniach. Liczyła się bowiem oryginalność, inwencja i kreatywność. Nie zabrakło bajkowych postaci, transparentów, haseł i przyśpiewek. Ostatecznie przechodni Puchar Prezydenta Miasta i nagrodę w wysokości 2 000 zł. za zaangażowane i pomysłowość zdobył klub tańca Esta Fiesta. Wyróżnienia otrzymali Środowiskowy Dom Samopomocy oraz klub Moto Kociewie.

Król Bractwa Kurkowego z kluczem do Miasta

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak przekazuje klucz do miasta nowemu Królowi Kurkowgo Bractwa Strzeleckiego Mirosławowi Sonnefeld

Tradycyjnie na czas trwania Święta Starogardu Gdańskiego prezydent przekazał swoje rządy braciom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Symboliczny klucz do miasta w sobotę na Rynku odebrał nowo wybrany 28.król Bractwa – Mirosław Sonnefeld. Wcześniej na scenie odbyła się jego intronizacja. Nowy król przyjął insygnia królewskie i złożył przysięgę, przyjmując przydomek Króla Stanowczego II.

Gwiazda estrady Śląskiej Teresa Werner podczas Dni Starogardu Gdańskiego 2022

Korowód i intronizacja to nie były jedyne sobotnie atrakcje na Rynku. Od samego rana działy się tam niesamowite rzeczy. Lokalni artyści i zespoły ludowe występowały na scenie, a motocykliści z klubu Aurochs prezentowali mieszkańcom swoje piękne maszyny. Przy okazji zbierali krew dla poszkodowanych w wypadkach i datki na rzecz ratowania zdrowia Kingi Wojtczak . Było też studio TV OSiR na żywo i wielkie gotowanie z czterech stron świata pod czujnym okiem Mariusza Gachewicza. Można było wymienić lub za darmo otrzymać książki, obejrzeć wystawy pt.„ Krzyżacy”, „Krzysztof Niwiński – bursztyn w świecie” czy „Bogactwo Kociewia” w fotografii Krzysztofa Rudka”. Nie obyło się bez konkursów i ciekawych zabaw dla dzieci. Spotkanie na Rynku zakończyła gwiazda śląskiej estrady Teresa Werner, która zaśpiewała wiele znanych i popularnych przebojów m.in. „Miłość jest piękna”.

Lunapark, lot balonem i dobre jedzenie

Dmuchańce, lot balonem na uwięzi, festiwal Food Tracków i lunapark to jedne z wielu atrakcji Dni Starogardu Gdańskiego 2022

W tym samym czasie na Stadionie Miejskim od wczesnych godzin rannych dzieci szalały na dmuchańcach i karuzelach lunaparku Keller. Co odważniejsi próbowali zjazdu na tyrolce przez rzekę Wierzyca i wspinaczki na ściance. Można było sobie wydrukować pamiątkową fotografię w Instabudce. Oczywiście nie zabrakło dobrego jedzenia. Za sprawą Festiwalu Food Trucków uczestnicy wielkiego święta miasta mieli okazję skosztować dań z wielu regionów Polski i całego świata. Nie zabrakło też chętnych do odwiedzenia ponad 20 kramów, w których okoliczni rękodzielnicy i artyści wystawiali na sprzedaż swoje własnoręczne wyroby. Podobnie jak rok temu wielką popularnością wśród uczestników Dni Miasta cieszył się lot balonem na uwięzi. Można było zobaczyć cały stadion z góry i poczuć się przez chwilę jak bohater filmowej podróży „W 80 dni dookoła świata”, a przy okazji wesprzeć cegiełką leczenie Tobiasza Rolbieckiego.

Wakacyjna sielanka na trawie

Teatr uliczny w Parku Miejskim podczas trzeciego dnia Dni Starogardu Gdańskiego 2022

Dni Starogardu zakończyły się w niedzielę rodzinnym Piknikiem z Wierzyczanką w Parku Miejskim. Pogoda sprzyjała zabawie – wprost wymarzona do wspólnego biesiadowania na łonie przyrody. Niedzielne popołudnie wypełniły więc gry i zabawy przygotowane przez Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną, Środowiskowy Domu Samopomocy, Nadleśnictwo Starogard oraz Klub Motocykli Dawnych. Były warsztaty taneczne, malarskie, wioska smerfów, historia na kołach czy stare modele aut i motocykli a także indiański namiot, w którym można było dowiedzieć się ciekawostek z życia i kultury Indian. Na głównym deptaku odbył się spektakl dla dzieci „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników” w wykonaniu Państwowego Teatru Lalki „Tęcza”. Następnie zagrała Orkiestra Kameralna „Pro Simfonica” z zespołem wokalnym „Singers Novi” pod batutą Wojciecha Gdańca oraz Orkiestra Dęta SCK pod kierownictwem Kacpra Roszkowskiego z gościnnym udziałem wokalistów Wiktorii Kubkowskiej i Mateusza Kotwicy. Niewątpliwą atrakcją, która zainteresowała co odważniejszych uczestników Pikniku, była przejażdżka kajakiem po rzece Wierzyca dzięki uprzejmości kajaki.stg.pl. Popołudnie w Parku upłynęło w atmosferze wakacyjnej już sielanki.

Starogardzki Gwiazdek pozdrawia wszystkich mieszkańców i uczestników Wielkiego Święta Stolicy Kociewia

Dziękujemy za 3 dni pełne muzyki, pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil. To było bardzo udane wielkie święto naszego miasta.

Organizatorem tegorocznych Dni Starogardu był Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miasto Starogard Gdański. Współorganizatorami Święta byli: Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Dziękujemy też wszystkim sponsorom Dni Starogardu Gdańskiego 2022 oraz patronującym im mediom. 

fot. Magdalena Dalecka, Małgorzata Rogala, Magdalena Nowak, Anna Więckiewicz

ZDJĘCIA

Dzień 1 – OSiR https://www.facebook.com/DniStarogarduGdanskiego/posts/1652252105174548

Dzień 2 – OSiR – stadion https://www.facebook.com/DniStarogarduGdanskiego/posts/1653017448431347

Dzień 2 – rynek – OSiR
https://www.facebook.com/DniStarogarduGdanskiego/posts/1653006851765740

Kociewiak Flying https://www.facebook.com/103390112382460/photos/a.116727924382012/127974563257348/?type=3

Zbigniew Piotrowski – Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1034158677464450&set=a.147410262805967&type=3&av=564409477292155&eav=AfZoLY9P8PjsDtkBHjFsBrVJAk3ulN82ravKAU3GwKnMgz-7vq2O_B9FcX81hGIDZjc

Edyta Lichy – Park Miejski – cz. IV – Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2851356265160971&set=a.1438274356469176&type=3

Edyta Lichy – cz. III – Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2850851251878139&set=a.1438274356469176&type=3&av=564409477292155&eav=Afb6rVtb_54D_J_P_T-8ku2HUOCUqngx1PFxoT-jA0oyAFYoD6_W-iHaEQDmj7H9Oio

Krzysztof Krajnik – Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
https://www.facebook.com/starogardzkie/photos/a.583064458403240/5562310060478630/?type=3

Edyta Lichy – cz. II – Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2850844365212161&set=a.1438274356469176&type=3&av=564409477292155&eav=AfbfYmCQ8PkhAShjQ8fFbIzRJPLd9EluWk7-s3QdaAiITeg6U4dLv_G2wzuUv9cRBqU

Maciej Smoliński i Krzysztof Cugowski – Starogard Gdański
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=407636364734444&set=a.407639754734105&type=3&av=564409477292155&eav=AfY8qLyv078wSbKJMH9g1rZDF86VKic7U5_OdajCZEPD_0uUh5_L7KR-L2_GuU6b2jY

Korowód – Starogard Gdański
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=407507698080644&set=a.407519934746087&type=3&av=564409477292155&eav=AfZQcxHvRG-CUQYZUUzgusCdoWdzCSheXHeQQ5QG6Zq5vr4qVwVSR7imN5snm5UikPc

Edyta Lichy – cz. I – Starogardzkie Towarzystwo Fotograficzne
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2850181231945141&set=a.1438274356469176&type=3&av=564409477292155&eav=Afa3TqRBaxmeJ4pMxV3YvY3SXhJ6ambjzYgjiJJoLWRL3VOX3PTtev3hev7e1_aCIIE

3 dzień – Starogardzkie Centrum Kultury
https://www.facebook.com/sck.stg/photos/a.177369772442015/2113172935528346/?type=3&av=564409477292155&eav=AfZGCxzp_yYyZUxAAMi-_HZuQVw1k2P0WK94o0t8yWN1EJOCzt1HYus3OovUVuJR8O4

291599246_406314358199978_3230691875708975157_n
291072584_406314711533276_8820244677937207486_n
291563761_406314741533273_7315530788243337519_n
291546846_406314738199940_2507124949829129609_n
291305388_406314394866641_8698005950393552551_n
Karuzela-3-of-38
Karuzela-8-of-38
290204968_1503223143453906_6028882828694335230_n
Karuzela-14-of-38
Karuzela-17-of-38
Karuzela-18-of-38
Karuzela-29-of-38
Karuzela-38-of-38
Koncerty-15-of-50
Koncerty-17-of-50
Koncerty-22-of-50
Koncerty-37-of-50
Koncerty-1-of-43
Koncerty-39-of-50
Koncerty-40-of-43
Koncerty-15-of-32
Koncerty-10-of-43
Koncerty-14-of-32
Koncerty-11-of-32
Koncerty-28-of-50
Koncerty-11-of-43
Koncerty-7-of-43
Koncerty-30-of-50
Koncerty-9-of-32
Koncerty-32-of-32
Koncerty-25-of-32
Koncerty-26-of-32
Koncerty-20-of-43
Koncerty-26-of-43
Koncerty-28-of-43
Koncerty-31-of-43
Koncerty-32-of-43
Koncerty-36-of-50
Koncerty-35-of-43
Koncerty-41-of-43
Koncerty-41-of-50
Koncerty-45-of-50
Koncerty-70-of-137
Koncerty-79-of-137
Korowod-15-of-133
Korowod-27-of-133
Korowod-35-of-133
Korowod-36-of-133
Korowod-38-of-133
Korowod-39-of-133
Korowod-41-of-133
Korowod-47-of-133
Korowod-56-of-133
Korowod-65-of-133
Korowod-67-of-133
Korowod-68-of-133
Korowod-69-of-133
Korowod-73-of-133
Korowod-76-of-133
Korowod-83-of-133
Korowod-85-of-133
Korowod-87-of-133
Korowod-93-of-133
Korowod-91-of-133
Korowod-95-of-133
Korowod-98-of-133
Korowod-99-of-133
Korowod-101-of-133
Korowod-103-of-133
Korowod-106-of-133
Korowod-109-of-133
Korowod-110-of-133
Korowod-114-of-133
Korowod-124-of-133
Korowod-125-of-133
Korowod-128-of-133
ludzie-1-of-46
ludzie-2-of-46
ludzie-9-of-46
ludzie-12-of-46
ludzie-15-of-46
ludzie-14-of-46
ludzie-30-of-46
ludzie-22-of-46
ludzie-32-of-46
ludzie-40-of-46
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
ludzie-43-of-46
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Koncerty-1-of-137
Koncerty-5-of-137
Koncerty-6-of-137
Koncerty-7-of-137
Koncerty-10-of-137
Koncerty-11-of-137
Koncerty-16-of-137
Koncerty-19-of-137
Koncerty-20-of-137
Koncerty-25-of-137
Koncerty-29-of-137
Koncerty-34-of-137
Koncerty-38-of-137
Koncerty-39-of-137
Koncerty-40-of-137
Koncerty-42-of-137
Koncerty-46-of-137
Koncerty-49-of-137
Koncerty-51-of-137
Koncerty-59-of-137
Koncerty-60-of-137
Koncerty-65-of-137
Koncerty-66-of-137
Koncerty-72-of-137
Koncerty-88-of-137
Koncerty-95-of-137
Koncerty-98-of-137
Koncerty-102-of-137
Koncerty-105-of-137
Koncerty-106-of-137
Koncerty-109-of-137
Koncerty-110-of-137
Koncerty-111-of-137
Koncerty-112-of-137
Koncerty-116-of-137
Koncerty-124-of-137
Koncerty-122-of-137
Koncerty-127-of-137
Koncerty-134-of-137
Koncerty-137-of-137
Koncerty-136-of-137
5F4BAC93-AC9C-4F8F-A506-411EDF42AA31
8D4124A3-9D63-48EB-ACC0-2E42AE6EF016
9BEEC68B-6984-4508-BCC3-D24D84F0E40B
20FE446B-BF10-4A22-8734-72A94AD32AE5
47E885D7-EC09-4AC5-855E-418BEAE35FCE
51AF2549-B509-48F1-A7BA-EA7A78A5C1B3
441CF166-03BA-4CBB-BB73-E78F74F2A02E
763F72F3-FA7D-421D-B7A8-D822109325F4
04065C5D-DDBE-44A6-8091-694240A0D22E
A7BBA524-928D-4FE1-A664-A0071EFF14A6
0934B162-633E-49D5-8FA8-7EB627EE975B
C3D21FFB-EFAB-4769-BE80-F1D1DBFBB7DE
E6EA265C-E123-4DAB-A4A6-09E65CB2D101
EF8B84F2-D9CD-49CD-8433-D0CF63B6784F
F12905CD-763B-46F7-88CC-DBB954F416B6
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA