Dni Starogardu Gdańskiego 2023 – relacja
Głośno, radośnie i kolorowo, czyli Dni Starogardu Gdańskiego 2023
Radość, dobra zabawa, mnóstwo różnorodnej muzyki, słońca i pysznego jedzenia. Tak upłynęły nam Dni Starogardu Gdańskiego 2023, które odbywały się od 23 do 25 czerwca. Podczas trzydniowego wydarzenia każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Miasto opanowała młodzież
Wielkie Święto Miasta zaczęliśmy w piątek imprezą pn. „Młode Miasto”. Na scenie pojawili się Filip Pepliński oraz SoulFreak Kollektiv & Banan on Sax. Skorzystać można było z Summer Baru, a także ulokowanego w pobliżu lunaparku i food trucków. Te ostatnie towarzyszyły nam przez cały czas świętowania. Tego dnia zakończył się rok szkolny, więc podczas zabawy dominowali świętujący początek wakacji uczniowie.
Konkursy plastyczne i kulinarne
Drugi dzień wydarzenia rozpoczęliśmy na Rynku, gdzie znajdowało się mnóstwo stoisk handlowych i rękodzielniczych. Zobaczyć można było pokaz nietuzinkowych aut, wernisaż prac uczestników konkursu plastycznego „Pocztówka ze Starogardu”, przyjrzeć się działaniom kreatywnym i wystawienniczym Starogardzkiego Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kociewskiej, czy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Chętni korzystali z Drift Taxi i Strefy na Zdrowie Polpharmy. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie na Kociewski Przysmak. W kategorii potrawa słodka wygrało KGW Sucumin, w kategorii potrawa słona KGW Rokocin, a w kategorii najlepszy napój KGW Bolesławowo. Wszystko to działo się przy dźwiękach muzyki dobiegającej ze sceny, na której prezentowali się lokalni artyści i uczestnicy zajęć muzyczno-tanecznych prowadzonych w starogardzkich jednostkach kultury.
Wyniki
- Konkurs kulinarny Starogardzki Przysmak,
w którym wzięło udział 6 Kół Gospodyń Wiejskich:
KGW Bolesławowo
KGW Smolniki
KGW Rokocin
KGW Wda
KGW Wielki Bukowiec
KGW Sucumin
Koła przygotowały porcje degustacyjne dla publiczności, która głosowała na najlepszy przysmak w każdej z kategorii.
W kategorii „na słodko” zwyciężyło KGW Sucumin
W kategorii „na słono” zwyciężyło KGW Rokocin
A w kategorii „najlepszy napój” KGW Bolesławowo
- Konkurs plastyczny pn. Pocztówka ze Starogardu, którego wyniki przedstawiają się następująco:
kat 3-6 lat
I miejsce – Zofia Zbrzeźna
II miejsce – Dominik Bzowski
kat. 7-9 lat
I miejsce – Maryna Smirnova
kat. 10-14 lat
I miejsce – Eliza Wąs
II miejsce – Lena Nierzwicka
III miejsce – Zuzanna Heieck
kat. 15-18 lat
I miejsce – Anna Grojs
kat. dorośli
I miejsce – Maciej Czyrkiewicz
II miejsce – Magdalena Labon
Wystawę prac konkursowych można było obejrzeć przed wejściem do Ratusza.
- W konkursie na najkreatywniejszą prezentację w Starogardzkim Korowodzie w którym do wygrania było aż 2000 zł, wygrał Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański
Barwny i energetyczny Starogardzki Korowód
Najedzeni i zrelaksowani przenieśliśmy się do Parku Nowe Oblicze, gdzie rozpoczęła się zbiórka uczestników Starogardzkiego Korowodu. Z roku na rok gromadzi on coraz większą liczbę chcących się zaprezentować grup mieszkańców. Zgodnie z planem barwny korowód wyruszył spod Starogardzkiego Centrum Kultury o godz. 13:30. Ulicami miasta przeszedł na Rynek, gdzie wszyscy dowiedzieliśmy się która grupa okazała się najbardziej kreatywna. Jury przyznało dwa wyróżnienia, które trafiły do Kociewskiej Kapeli „Fefernuski” oraz klubu MOTOKOCIEWIE. – Wybór był bardzo trudny, a na nas jako jurorach spoczywała ogromna odpowiedzialność. Wszyscy zaprezentowaliście się wspaniale, ale zwycięzca może być tylko jeden, a jest nim… Środowiskowy Dom Samopomocy – ogłosiła przewodnicząca jury, naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gdański Renata Połomska.
Tradycji stało się zadość
Tuż po wkroczeniu pełnego kolorów i pozytywnej energii korowodu na Rynek odbyła się tam jedna z najważniejszych części Dni Starogardu Gdańskiego – tradycyjna Intronizacja Króla Kurkowego, podczas której Prezydent Miasta przekazuje klucz do jego bram na ręce nowego króla, a tym samym na trzy dni oddaje władzę nad Starogardem mieszkańcom.
Podczas zorganizowanego 27 maja strzelania do kura najlepszy okazał się Mariusz Szwarc, w wyniku czego już po raz drugi w historii Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim został Królem. Otrzymał przydomek „Niezłomny”. Jego rycerzami zostali – Brat Kazimierz Laskowski i Brat Edwarda Dubiela.
– Bycie Królem Kurkowym to dla mnie wielki honor. Dołożę wszelkich starań, aby godnie reprezentować zarówno starogardzkie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, jak i całe nasze miasto na arenie wojewódzkiej, ogólnopolskiej, a także europejskiej. Będę próbował swoich sił w zmaganiach królów z całej Europy. Kto wie, może uda się zająć jakieś dobre miejsce – mówił Mariusz „Niezłomny” Szwarc.
Po uroczystej Intronizacji swoje działania na scenie zaprezentowało SCK. Chwilę później na tej samej scenie pojawiła się pierwsza z gwiazd tegorocznych Dni Miasta – Eleni, która dla starogardzkiej publiczności zaśpiewała swoje największe przeboje. Oczywiście mieszkańcy stolicy Kociewia nie zawiedli i śpiewali razem z wokalistką.
Oficjalne otwarcie Dni Starogardu Gdańskiego 2023
Ukojeni melodyjnymi piosenkami udaliśmy się na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny, gdzie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie Dni Starogardu Gdańskiego 2023. Dokonał go Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w towarzystwie Przewodniczącej Rady Miasta Anny Benert, Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Społecznych Macieja Kalinowskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusza Błędzkiego oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, Senator RP Ryszard Świlski, Sekretarz Czarnej Wody Łukasz Łangowski oraz Prezes Fundacji MAPA Obywatelska Piotr Stec. Na oficjalnym otwarciu Wielkiego Święta Miasta nie mogła zostać już Posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka, która szła z nami w Starogardzkim Korowodzie i brała udział w Intronizacji Króla Kurkowego.
– Starogard jest piękny. Starogard jest tolerancyjny. Starogard jest przyjazny. Starogard jest apolityczny, ponad podziałami, co widać tutaj na scenie. Starogard jest bliski mojemu i mam nadzieję też Waszym sercom. A dlaczego taki jest? Dlatego, że ma takich wspaniałych mieszkańców. Cudownych, pracowitych, mądrych, empatycznych. To, co zrobiliście dla uchodźców wojennych z Ukrainy jest dla mnie czymś niesamowitym. Dzisiaj gościmy w Starogardzie Gdańskim blisko 1 200 uchodźców z Ukrainy. To Wy dbacie o to, żeby czuli się jak u siebie w domu. Bardzo Wam za to dziękuję. Kochani, jak widzicie Starogard cały czas się zmienia. Dzień po dniu staje się piękniejszy. Wiem, że są utrudnienia, za które Was przepraszam, ale to tak jak z remontem w domu, żeby było pięknie, najpierw musi być trudno, brudno itd. Przejdziemy przez to, a później będziemy mieli olbrzymią satysfakcję. Nie będę mówił o wszystkich inwestycjach, które rozpoczęliśmy, czy o tych, które już za chwilę rozpoczniemy. Powiem tylko o jednej. Już niedługo w miejscu stojącego niedaleko nas budynku powstanie Centrum Edukacyjno-Sportowe im. Kazimierza Deyny. To nie będzie tylko muzeum ze wspaniałymi pokazami multimedialnymi, gdzie będzie można nawet wejść na boisko z Kazimierzem Deyną, ale będzie to przede wszystkim tętniące życiem centrum edukacyjne. To tutaj właśnie w Akademii Piłkarskiej będziemy skupiali najbardziej utalentowanych sportowców, bo chcemy znaleźć drugiego Deynę. Chcemy być znowu dumni z takiego fantastycznego piłkarza, jakim był Kazik. Jeszcze raz powtórzę: Starogard jest piękny, bo Wy jesteście cudowni. Dni Starogardu Gdańskiego 2023 uważam za otwarte – powiedział Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.
Przeboje dla młodszych i starszych
Muzyczny wieczór krótkim recitalem rozpoczęła znana z programu „The Voice Kids” Olivka Majewska. Po jej występie na starogardzkiej scenie pojawiła się utalentowana 16-latka, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 Viki Gabor.
„Do nieba do piekła”, „Zapamiętaj”, „Buena” to między innymi te hity usłyszeliśmy później w wykonaniu kolejnej gwiazdy – zespołu Blue Café.
Kulminacją wieczoru był energetyczny występ Beaty i Bajmu. Charyzmatyczna wokalistka dała z siebie wszystko porywając do tańca oraz głośnego śpiewu licznie zgromadzoną na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny publiczność. Wszyscy razem z nią śpiewali takie przeboje, jak: „Szklanka wody”, „O Tobie”, starsze „Biała armia”, „Płynie w nas gorąca krew”, czy jeden z najnowszych hitów „Gambit”.
Niedzielny relaks z Wierzyczanką
Ostatniego dnia naszego święta odpoczywaliśmy w Parku Miejskim podczas „Pikniku z Wierzyczanką”. Na mieszkańców czekało wiele atrakcji, m.in. zajęcia plastyczne, spacer z Wierzyczanką i postaciami z bajek, warsztaty lepienia z gliny, wybijanie okazjonalnych monet, czytanie bajek po ukraińsku, zajęcia kreatywne, teatrzyk kukiełkowy, książkobranie, zajęcia muzyczne i plastyczne, pokaz photonów z Panem Robocikiem, stoisko rękodzielnicze, wystawa haftu, „Historia na kołach” z Klubem Motocykli Dawnych, „Wierzycą po Starogardzie”, czyli możliwość przepłynięcia kajakiem po rzece. Na scenie wstąpili: zespół „Blue MC” ze Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Stowarzyszenie Operetka Wrocławska, Orkiestra Kameralna „Pro Simfonica” i zespół wokalny „Singers Novi” pod kierunkiem Wojciecha Gdańca oraz Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury pod batutą Kacpra Roszkowskiego, z gościnnym udziałem wokalisty Giuseppe Sestito.
Organizatorem tegorocznych Dni Starogardu były Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miasto Starogard Gdański oraz Starogardzkie Centrum Kultury. Współorganizowały je Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Dziękujemy wszystkim sponsorom Dni Starogardu Gdańskiego 2023 oraz patronującym im mediom.
Starogard po raz kolejny pokazał, że potrafi się bawić. Sprzyjała nam rewelacyjna atmosfera i znakomita pogoda. Dziękujemy, że byliście z nami.
Fot. Magdalena Dalecka/Małgorzata Rogala/Magdalena Nowak
Tekst: Urząd Miasta Starogard Gdański