Spartakiada Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych

W sobotę 9 września na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny rywalizowało ponad 280 emerytów z 11-tu gminnych kół emeryckich i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorzy pokazali, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników Spartakiady, którzy w olimpijskim szyku z uśmiechami na twarzach zaprezentowali swoje drużyny władzom samorządowym i organizatorom.
Uczestników powitał Jan Brdak przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim. – Potraktujcie te zawody na wesoło – powiedział. – Wygramy wszyscy.
Wspaniałej zabawy życzył uczestnikom prezydent Janusz Stankowiak. Witając sportowców-seniorów, powiedział: – Jest mi niezmiernie przyjemnie, że już po raz trzeci mogę Państwa witać. Jestem pod wrażeniem tego, jak uśmiechnięci jesteście. Życzę wam jak najlepszych wyników, ale jak powiedział prezes nie wynik jest najważniejszy, ale to, że możecie się spotkać i pokazać jak bardzo jesteście aktywni. Patrząc na was, tym mocniej przekonuję się do słów, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Przy okazji podziękował organizatorom Janowi Brdakowi oraz pracownikom Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim, którzy z dużym zaangażowaniem towarzyszą seniorom w każdej konkurencji.
Dobrej zabawy życzył seniorom również Patryk Gabriel – członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego i wójt gminy Zblewo Artur Herold.

Seniorzy mogli się sprawdzić aż w 14 konkurencjach. Oprócz obierania jabłek i kręgli panie kręciły hula-hop i maszerowały z kijkami, a panowie strzelali gole na bramkę i rywalizowali w piciu napoju z puszki. Wszyscy toczyli oponę na czas, ścigali się na rowerach, rzucali lotką do tarczy i wbijali gwoździe na czas. Były też rzut piłką do kosza i na odległość oraz strzelanie z wiatrówki. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie konkurencje indywidualne i jedną grę zespołową.

Po indywidualnych konkurencjach rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom posiłek, a cale zawody zakończyły się wspólną zabawą. Od wielu lat taniec cieszy się największą popularnością wśród seniorów. Przed rywalizacją par tanecznych, uczestników spartakiady w radosny nastrój wprowadzili reprezentanci gminy Osiek, którzy przygotowali na tę okazję kilka piosenek, dowcipów i skeczy. Szesnaście par rywalizowało o mistrzostwo parkietu w dwóch kategoriach – taniec dowolny i walc angielski.

Sportowy duch rywalizacji towarzyszył wszystkim zawodnikom, ale ostatecznie w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce wywalczyła prawie 70-osobowa reprezentacja gminy Zblewo. To oni zdobyli tytuł najbardziej sportowego koła emeryckiego, jednocześnie broniąc zeszłorocznego tytułu. Zaraz za nimi na drugim miejscu uplasowało się Smętowo Graniczne a trzecie miejsce zajęła gmina Osiek. Kolejne miejsce zajęły gminy: Starogard Gdański, Osieczna, Pinczyn, Borzechowo, Szlachta, Skórcz, MOPS i Skarszewy.

Tekst: Magdalena Dalecka – UM Starogard Gd.