WOŚP 2021 w Starogardzie Gdańskim

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 29. zagrała w Starogardzie Gdańskim. Sztab #4233 działający przy Ośrodku Sportu i Rekreacji zrekrutował i przeszkolił 200 wolontariuszy z całego powiatu starogardzkiego. „To był wyjątkowy finał, ponieważ w związku z przesunięciem daty kwesty – do finału przygotowywaliśmy się dwa razy. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem i WOŚP w Starogardzie zagrał bardzo głośno i radośnie” – mówi Paulina Burczyk, szef sztabu #4233.

Praca z wolontariuszami w tym roku przebiegała w 100% on-line. Rekrutacja odbyła się za pomocą platformy iwolontariusz, a szkolenie było webinarem, gdzie wolontariusze mieli możliwość zadawania pytań w komentarzu. Zainteresowanie WOŚPem było bardzo duże.

15 grudnia założono ponad 40 puszek stacjonarnych na terenie całego powiatu starogardzkiego, które przez ponad miesiąc umożliwiały klientom lokalnych firm wspieranie 29. Finału WOŚP. Kwota skarbon wyniosła 18 306,80 zł. Największą sumę uzbierała Piekarnia Kropek z łączną kwotą 2 320,48 zł. Stacjonarne puszki można było znaleźć również m.in. w Piekarniach Wąs, sklepach Broker, Studio Stylizacji Urody, J.J. Suscy Ubezpieczenia i wiele więcej.

Wolontariat na rzecz WOŚP co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego lista 200 miejsc szybko zapełniła się. Wolontariusze starali się zwracać na siebie uwagę za pomocą ciekawych strojów. Na ulicach miasta można było spotkać jednorożca, owcę czy super- bohatera w fladze WOŚP. Oprócz kolorowych strojów zwracali również na siebie uwagę strażacy i harcerze oraz kociewianka w tradycyjnych stroju ludowym z regionu kociewia. Ale to nie wszystko, ponieważ STAR- MORSY znani w corocznego morsowania pod Starogardzkim Centrum Kultury, tym razem kwestowali wspólnie z alpaką Bronkiem, którą można było nakarmić lub zrobić sobie zdjęcie za symboliczną złotówkę. Po mieście jeździło bardzo dużo aut z serduszkami, balonami i flagami. Najbardziej charakterystyczne było auto Szkoły Jazdy Tor, które zatrzymywało się w większych skupiskach ludzi i rozdawało herbatę dla wolontariuszy oraz czekolady. W Dziennej Dawce, kawiarni Słodka Kociewianka oraz w restauracji McDonald’s wolontariusze mogli liczyć na ciepłą herbatę. To była wyjątkowo mroźna niedziela, dlatego dla wolontariuszy zostały również wystawione dwa koksowniki na rynku za co dziękujemy MZK oraz Firmie Niko. Wielkie podziękowania należą się również ekipie Ochotniczej Straży Pożarnej za postawienie namiotu dla wolontariuszy oraz zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Rozliczenie wolontariuszy po raz 18. odbyło się w Banku Spółdzielczym w Starogardzie Gdańskim. Załoga banku liczyła zawartość puszek, a radosna atmosfera nie opuszczała pracowników. Każdy z kwestujących otrzymał SMS-a z kwotą zebraną podczas finału. Łączna oficjalna kwota uzbierana tego dnia z puszek to 191 283,19 zł. Najmłodszym wolontariuszem w tym roku jest Tymon Bloch, który w dniu finału miał 3,5 miesiąca. Tym najwcześniej urodzonym jest Ireneusz Makiła– znany z ogromnych nakładów pozytywnej energii. Pan Ireneusz co roku w Bobowie organizuje wielkie licytacje, koncerty i atrakcje z okazji finału. W tym roku pozostał sercem z WOŚP i mimo, że licytacje się nie odbyły, to z uśmiechem na twarzy kwestował na ulicach.

Oprócz standardowej kwesty, wolontariusze po raz kolejny otrzymali możliwość aktywowania swojej e-skarbonki. W tym roku szczególnie promowaliśmy tę formę, jako najbezpieczniejszą formę wsparcia WOŚP w sposób bezpieczny i bezkontaktowy. E-skarbonki u wielu wolontariuszy osiągały kwoty powyżej tysiąca złotych, a łączna kwota wszystkich starogardzkich skarbonek sumowała się w sztabowej e-skarbonce. Wspólnie zebraliśmy 19 707 zł, a największą sumę na e-skarbonce zebrała wolontariuszka Lena Walczak – 1 810zł.

Możemy już oficjalnie ogłosić rekordzistów 29. Finału WOŚP w Starogardzie Gdańskim, którzy z samej zawartości puszek w gotówce uzbierali następujące kwoty:

  1. Igor Kamrowski 7 134,22 zł (puszka + e-skarbonka)
  2. Julia Czapla 3 460,76 zł
  3. Ireneusz Makiła 3 276,08 zł

Warto wspomnieć, że puszkę Igora Kamrowskiego wsparła cała załoga Biura Rachunkowego RK, na czele z Pauliną Kielusiak, za co serdecznie dziękujemy.

Dodatkowo wyłoniliśmy dalszych rekordzistów, którzy zaangażowali się nie tylko w zbiórkę do puszek, ale również elektronicznie- dzięki temu ich łączna kwota zbiórki wzrosła do pokaźnych sum:

4. Konstanty Szwedowski 3 123,32 zł

5. Dorota Rekowska 3 038,92 zł

Coroczne licytacje połączone z występami lokalnych artystów i zespołów zachęcały mieszkańców Starogardu do wyjścia z domu i wzięcia udziału we wspólnej zabawie. Niestety z powodu pandemii przenieśliśmy licytacje na platformę Allegro, gdzie wstawiliśmy łącznie 84 przedmioty oraz wyjątkowe chwile i niepowtarzalne usługi. Licytacje jeszcze trwają. Kończą się w piątek, 5 lutego 2021 r. i mamy nadzieję, że tego też dnia ogłosimy oficjalny wynik WOŚP. Wśród licytacji znalazły się m.in. metalowe serce WOŚP, rzeźbione ptaki z drewna, urodzinki na ściance wspinaczkowej OSIR, ręcznie haftowany płaszcz z Kazachstanu czy laserową depilację o wartości 1000zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak 4 godziny pracy Prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka, które zostały wylicytowane przez firmę Feniks za kwotę 4 550 zł. Do wylicytowania był również Fotel Starosty Kazimierza Chyły, na którym zasiądzie pan Krzysztof Tyczyński za kwotę 2 650 zł, oraz trening z Vice-Starostą Patrykiem Gabrielem, wylicytowany za 600 zł prze pana Patryka Piłata. Na dzień 02.02.2021r. kwota z licytacji to 23 843,15 zł. Licytacje jeszcze trwają, zachęcamy do zakupu metalowego serca WOŚP, zestawu książek historycznych, statuetki z Nocy Bardów oraz autografu Kasi Kowalskiej.

W ramach finału WOŚP ustawiony po raz pierwszy również został ustawiony na rynku namiot „DriveThru”, w którym można było szybko zapłacić kartą nie wysiadając z samochodu. Namiot przyjął również formę WOŚPowego kiermaszu, gdzie za okazane wsparcie można było nabyć upominki. Głośna muzyka i kolorowi wolontariusze przyciągali tych, którzy chcieli wesprzeć WOŚP i choć na chwilę poczuć finałową energię. Przez cały dzień funkcjonowania „DriveThru” uzbieraliśmy 11 365,90 zł .  

O WOŚPie było głośno w internecie, o co zadbali wolontariusze tworzący swoją wersję transmisji Domowej Orkiestry. W finałowym odcinku mogliśmy usłyszeć wywiad z doktorem Andrzejem Rewieńskim – pediatrą ze szpitala Kociewskiego Centrum Zdrowia o tym, ile sprzętu dzięki fundacji WOŚP trafiło do starogardzkiego szpitala. Gośćmi odcinka był również Artur Osnowski, właściciel firmy Niko, który rozpoczął prezydentową sztafetę licytacji i wykupił 4 godziny pracy Prezydenta w składzie opału. Nie zabrakło też relacji z banku, rozmów z wolontariuszami czy dobrej muzyki prosto z warszawskiego studio Jurka Owsiaka. Całość transmisji jest dostępna do ponownego obejrzenia na stronie i kanale YouTube Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim.

W tym roku ze względu na pandemię zrezygnowano z wielkiego pokazu fajerwerków tzw. „Światełka do Nieba” i dodatkowych atrakcji na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny, dlatego załoga sztabu #4233 stworzyła swoją, symboliczną wersję Światełka. O godz. 20:00 wolontariusze wraz z pracownikami banku ustawili szpaler z pochodni i zimnych ogni (nagrany i transmitowany podczas trwania finałowego odcinka OSIR TV). W tej symbolicznej chwili Prezydent Miasta Janusz Stankowiak podziękował za 29. Finał WOŚP.


Trochę ciekawostki historycznej na temat pierwszego WOŚP w Starogardzie Gdańskim:
Wszystko zaczęło się w Starogardzkiej Telewizji Kablowej czego dowodem może być fotografia z 1993r. Widać na niej pracowników i wolontariuszy Starogardzkiej Telewizji kablowej, którzy pojechali do Warszawy z pieniędzmi zebranymi podczas 1 Finału WOŚP, a także policjanta eskortującego konwój oraz samego Jurka Owsiaka. 

W ówczesnej kablówce nad WOŚpem pracowało około 15 osób m.in.: Pan Dębiński, Grażyna Rebelka wraz z mężem, Magdalena Spychalska Wodzik, Daniel Krawczyk, Andrzej Błażyński oraz Wojciech Dulski.

Wojtkowi Dulskiemu dziękujemy za przesłanie fotografii i przypomnienie nam historii WOŚP-u w Starogardzie Gdańskim.