WOŚP 2024 – Sztab #4233 – relacja

 Mamy rekord!

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się niedzielę 28 stycznia 2024r. W tym roku zagraliśmy pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Celem Fundacji jest zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Również w Starogardzie Gdańskim sztab #4233 przy Ośrodku Sportu i Rekreacji działał pełną parą! Emocje po 32. Finale WOŚP powoli opadają, więc podsumujemy kolejną Letnią Zadymę w Środku Zimy w stolicy Kociewia. 32. Finał WOŚP w Polsce skończyliśmy z kwotą deklarowaną 175 426 813 zł. 

Oficjalna Kwota

Łącznie sztab #4233 Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim w 2024 roku zebrał kwotę 295 869,86 zł.

Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, Bobowa, Lubichowa, Skórcza, Osiecznej, Kokoszkowych, Osieka i Rokocina zaangażowali się w 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chcemy szczególnie podziękować koordynatorom akcji, którzy zorganizowali cudowne finały w ich miejscowościach. To dzięki ciężkiej pracy wolontariuszy zebraliśmy 238 490,36 w puszkach.

E-skarbonki

Pokaźną sumę uzbieraliśmy również z wpłat na e-skarbonki. To aż 25 772,00 zł! Największą kwotę z e-skarbonki uzbierała Jan Golombiewski z kwotą 1660 zł.

Aukcje Allegro

Od 24 lat finałowe aukcje na Allegro wszystkich zaskakują! Każda z nich jest warta uwagi, za każdą jesteśmy ogromnie wdzięczni. Nasz sztab wystawił m.in. obrazy, usługi kosmetyczne, torty czy rękodzieła. Największym zainteresowaniem i najwyższą kwotę uzyskała licytacja „Dzień z posłem Patrykiem Gabrielem w Warszawie” w kwocie 3 075 zł. Łączna kwota wszystkich licytacji sztabu #4233 w tym roku wyniosła 27 464,50 zł.

207 wolontariuszy z uśmiechami na twarzy kwestowali podczas 32. Finału WOŚP na terenie całego powiatu starogardzkiego. Najmłodszą wolontariuszką była 3-letnia Judyta Mazurowska. To idealny dowód na to, że wolontariuszem WOŚP może być każdy bez względu na wiek.

Skarbony stacjonarne

Na przełomie grudnia i stycznia założono 40 skarbon stacjonarnych, które można było znaleźć w salonach fryzjerskich, sklepach, przedszkolach, firmach i instytucjach. Tego roku rekordową kwotę po raz kolejny udało się zebrać przez Publiczną Szkołę w Rokocinie. Puszka ta zasiliła konto fundacji aż o 12 557,70 zł. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania uczniów i nauczycieli ze szkoły w działania WOŚP. Szczególnie podziękowania należą się pani Annie Gańko, która od lat jest koordynatorem akcji w szkole. Łączna kwota z puszek stacjonarnych wyniosła 56 112,87zł.

Puszka, ciepła odzież, herbata w termosie lub w kawiarniach…Choć pogoda nie rozpieszczała, wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jak zwykle z gorącym sercem kwestowali na ulicach. Nieodłącznym atrybutem każdego wolontariusza były: puszka, czerwone serduszka- naklejki, drugi wolontariusz i identyfikator oraz szeroki uśmiech i głowa pełna pomysłów. Wolontariuszy można było spotkać z psami, flagami, w cudownych przebraniach, z ciekawymi tabliczkami lub z słodyczami w koszykach.

Rekordziści

Możemy już oficjalnie ogłosić rekordzistów 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

 1. Zuzanna Kosecka – 7 935,20 

Zuzanna od lat była wolontariuszką WOŚP w Osieku, zbierając samodzielnie do puszki. W tym roku postanowiła zorganizować kwestę w nieco większej odsłonie, angażując lokalne instytucje i organizacje, koordynując wszystkie działania podczas Finału w Osieku.

 • Ireneusz Makiła                   5 028,60 zł 
 • Anna Liebrecht                    4 678,25 zł 
 • Łucja Kamińska                   3 726,00 zł
 • Oliwier Woziński                  3 137,58 zł
 • Zuzanna Wrońska              2 853,06 zł
 • Martyna Rogalińska           2 831,12 zł 
 • Magdalena Cholewa          2 804,51 zł 
 • Sergiusz Karaszewski        2 773,08 zł 
 •  Aleksandra Jankowska     2 701,07 zł 
 •  Błażej Lorenz                     2 685,57 zł 
 •  Zuzanna Demska              2 633,33 zł
 •  Dorota Rekowska              2 625,11 zł
 •  Kristian Tikhonor                2 377,86 zł
 •  Marzena Rogalińska         2 087,98 zł
 •  Jan Golombiewski             2 004,60 zł
 •  Katarzyna Lewicka            1 969,34 zł
 •  Franciszek Bujak               1 921,82 zł
 •  Lena Bączkowska              1 764,20 zł
 •  Bianka Walkusz                 1 752,28 zł

Wolontariusze w ościennych miejscowościach takich jak Kokoszkowy, Bobowo, Lubichowo, Rokocin, Osiek czy Skórcz nie próżnowali i zorganizowali wiele atrakcji na swoim terenie. Występy artystyczne, kawiarenki, charytatywne mecze czy spotkania z ciekawymi ludźmi to tylko część atrakcji czekających na mieszkańców.

Biegowy kwadrans

Na starogardzkim Stadionie odbył się Biegowy Kwadrans dla WOŚP – bieg zorganizowany przez pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wpisowe minimum 20 zł wrzucane było od razu do puszki, a w zamian biegacze otrzymali wyjątkowe skarpetki oraz numer startowy. Zainteresowanie było bardzo duże i pomimo zakończenia zapisów – chętnych nie brakowało.

Turniej siatkarski

Od 13:30 odbywał się Rodzinny Turniej Siatkówki organizowany przez KaEmKę Starogard Gdański, a o 15:00 odbył się coroczny Turniej Siatkówki organizowany przez Młodzieżową Radę Powiatu. W tym roku formuła turnieju znacząco się zmieniła, gdyż przedstawiciele rady, a także Młodzieżowa Rada Miasta Starogard Gdański, Gmina Starogard Gdański oraz Powiat starogardzki zagrali w piłkę siatkową. Wpisowe z turniejów oraz dodatkowe datki zostały przekazane na cel finału. 

Światełko do nieba

Na starogardzkim rynku również się działo. Ośrodek Sportu i Rekreacji rozpoczął o godz. 19:30 rodzinnym ogniskiem przy dobrej muzyce. Mieszkańcy mieli okazje zjeść kiełbaskę z ogniska oraz gorącą zupę. Na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z Esta Fiesta, prezentując wyjątkowy układ taneczny z elementami światła, który był wprowadzeniem do symbolicznego Światełka do Nieba. O godz. 20:00 Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak wygłosił przemowę, dziękując mieszkańcom zaangażowania w finał oraz pomoc na rzecz drugiego człowieka. Na sam koniec odbył się ekscytujący pokaz fire-show, który przyciągnął wiele widzów.

Galeria Neptun

W Galerii Neptun odbyły się ciekawe licytacje oraz występy artystyczne, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem. W stacjonarnej licytacji 4-rech godzin pracy Prezydenta, została wylicytowana przez firmę Polmet w kwocie 3 000zł. W galerii dodatkowo starogardzcy strażacy zorganizowali pokaz pierwszej pomocy. Dostępny również był popcorn bar i lemoniada przygotowany przez pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji. 

Bank WOŚP – Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim

A po ciężkim dniu kwestowania i pracy wolontariusze przychodzili do Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim, aby rozliczyć puszki. Dzięki dobroci załogi Banku oraz wieloletniej współpracy – rozliczenie wolontariuszy przeszło szybko i bezproblemowo!

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Starogardzie Gdańskim w sztabie #4233 przy Ośrodku Sportu i Rekreacji oficjalnie zakończony.

Pełna galeria zdjęć na: https://osir.com.pl/wosp-2024-relacja-foto/