Dni Starogardu 2019 – relacja

Tak się bawił Starogard

28-29.06.2019

Za nami dwa dni pełne zabawy, muzyki, kolorów, słońca i pysznego jedzenia. 28 i 29 czerwca hucznie uczciliśmy święto miasta. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bo rozrywek nie brakowało.

Dni Starogardu Gdańskiego z Concordią rozpoczęliśmy barwnym korowodem, który dumnie przeszedł ulicami miasta. Szli w nim przedstawiciele najważniejszych miejskich instytucji, organizacji, stowarzyszeń, klubów sportowych oraz grupy koleżeńskie. Każda z grup była przebrana. Nie zabrakło transparentów, haseł, przyśpiewek. Pojawiły się rowery, a nawet łódka. Najbardziej kreatywną grupą okazali się harcerze ze starogardzkiego Hufca ZHP. Za zaangażowanie otrzymali nagrodę Prezydenta Miasta w wysokości 2 000 zł. Przeznaczą ją na remont swojej stanicy.

Tuż po korowodzie, Dni Starogardu 2019 oficjalnie otworzył prezydent Janusz Stankowiak. – Nasze miasto pięknie się rozwija. Potwierdza to Ranking Samorządów 2018 przeprowadzony przez „Rzeczpospolitą”. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich na 857 miejsc, Starogard znalazł się na 15. To wielki sukces nas wszystkich. Udało się go osiągnąć dzięki naszej wspólnej ciężkiej pracy. Dlatego należy nam się relaks. Przez dwa dni bawmy się i cieszmy – mówił prezydent.

Na dwa dni władzę nad miastem przejęło Bractwo Kurkowe. Intronizacja jego króla to co roku jeden z najważniejszych punktów programu święta Starogardu. Nowym królem kurkowym został brat Mariusz „Odnowiciel” Szwarc.

Nowy król kurkowy brat Mariusz „Odnowiciel” Szwarc przejmuje insygnia władzy.

Po oficjalnej części, starogardzianie ruszyli do zabawy. Nikt nie mógł narzekać na brak atrakcji. Dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych cieszył się lunapark, festiwal baniek mydlanych, czy kolor shot. Można było skorzystać ze ścianki wspinaczkowej. Wystawcy postarali się o liczne stoiska. W namiocie Urzędu Miasta na dzieci czekały piłkarzyki, strzelanie do bramki, kolorowanki, wodne tatuaże z logiem Starogardu. Dorośli mieli szansę sprawdzić się w quizach lub zagłosować na wybrany projekt Budżetu Obywatelskiego 2020.

W sobotę pobiliśmy rekord w jednoczesnym jedzeniu ruchanki kociewskiej. Regionalny przysmak w tym samym czasie zjadło 998 osób. Wśród nich znaleźli się m.in. prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, delegacje z Niemiec i Francji, naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Renata Połomska. Ostatnią ruchankę własnoręcznie usmażyła dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Marzena Klein. Nad wszystkim czuwał szef kuchni Mariusz Gachewicz.

Dyrektor OSiRu, głównego organizatora wydarzenia, Marzena Klein smaży ruchankę kociewską.

Pan Mariusz znalazł się także w składzie jury konkursu „Kociewska Kasta”. Udział wzięły w nim cztery drużyny składające się z mieszkańców starogardzkich osiedli. Zwyciężyły „Wesołe sześćdziesiątki” z Osiedla 60-lecia ONP.

Dużym powodzeniem cieszył się cały „Kociewski Zakątek”, w który stanęły kramy z regionalnymi wyrobami oraz scena, na której występowali lokalni artyści. Część z nich pojawiła się także na głównej scenie. Szansę zaprezentowania się na niej mieli m.in. Orkiestra Dęta z SCK, zespół The Safety Pin, zespół wokalny z SCK pod kierownictwem Agaty Klary Hoduń oraz finaliści II edycji konkursu „Utalentowani” organizowanego przez Starogardzkie Centrum Kultury.

Piątkowy wieczór upłynął nam w muzycznym klimacie lat 90-tych. Publiczność do tańca porwali Loona i Captain Jack. O rozgrzewkę zadbał Maciej Smoliński. Nie tylko poprowadził dwa festiwalowe dni, ale dał także taneczny koncert.

Sobota należała do Marcina Spennera, Natalii Schroeder i Lady Pank. Razem z Januszem Panasewiczem śpiewał prawie cały starogardzki stadion.

Dni Starogardu Gdańskiego z Concordią były bardzo udane, za co dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy, organizatorom, współorganizatorom, partnerom oraz sponsorom. Do zobaczenia za rok.


Zagraniczni przyjaciele na Dniach Starogardu

1 lipca 2019

Goście z partnerskich miast Diepholz w Niemczech i Thouars we Francji wspólnie z mieszkańcami Starogardu i całego powiatu bawili się na Dniach Miasta. Przyjechali do Starogardu na zaproszenie prezydenta Janusza Stankowiaka. Ich dwudniowy pobyt był okazją do zacieśnienia przyjaźni i rozmów o dalszej współpracy.

Podczas oficjalnego spotkania w Urzędzie Miasta 28 czerwca 2019 r., prezydent Janusz Stankowiak podziękował burmistrzowi Diepholz Florianowi Marre oraz merowi miasta Thouars – Patrice Pineau za przyjęcie zaproszenie na Dni Starogardu. Podkreślił rolę i znaczenie bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń w budowaniu trwałych relacji partnerskich.

Węzeł przyjaźni pomiędzy Diepholz, Thouars i Starogardem Gdański /fot. Małgorzata Rogala/

– Bardzo się cieszymy, że możemy was gościć w naszym mieście i że okazją do spotkania są właśnie Dni Miasta – najważniejsze święto dla Starogardu i jego mieszkańców – powiedział prezydent. – Zapraszamy Was do wspólnej zabawy ze starogardzianami i mieszkańcami całego powiatu starogardzkiego. Mam nadzieję, że spędzicie z nami fantastyczny czas i wyjedziecie stąd napełnieni pozytywną energią z mnóstwem wrażeń i emocji – dodał.

Burmistrz Diepholz Florian Marre dziekuje prezydentowi Starogardu Januszowi Stankowiakowi za zaproszenie na Święto Miasta

Oficjalnie prezydent przedstawił mieszkańcom gości z zagranicy podczas otwarcia Dni Starogardu na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny.

– W Niemczech mówi się: „najlepsi przyjaciele nie są tam, gdzie ich codziennie widujemy, ale tam, gdzie przebywają nasze serca”. Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego już od 21 lat mają swoje stałe miejsce w sercach mieszkańców Diepholz. Spotykamy się tu zawsze z ogromną życzliwością. Ważne jest, aby to partnerstwo, tę przyjaźń pielęgnować, zwłaszcza w tak trudnych dla Europy czasach. Jestem przekonany, że Dni Starogardu jeszcze bardziej nas zjednoczą i zbliżą. Życzę wszystkim wspaniałej, szalonej zabawy – powiedział ze sceny burmistrz Dipeholz Florian Marre.

Mer miasta Thouars we Francji życzył prezydentowi , aby przyjaźń pomiędzy Starogardem a Thouars i Diepholz  stale się rozwija i przyniosła miastom wiele dobrego.

Również mer Thouars Patrice Pineau podziękował prezydentowi za zaproszenie na wielkie święto miasta. – Znamy się już kilka lat, ale od niedawna nasze stosunki się zacieśniły, spotkania są częstsze, a przyjaźń mocniejsza. Doświadczamy nie tylko radości z tego powodu. Wymiana doświadczeń pomiędzy naszymi trzema krajami ma pozytywny, wymierny wpływ na ich rozwój. Jestem pod wielkim wrażeniem dynamiki rozwoju Starogardu. To co dzisiaj rano zobaczyłem, jest imponujące i bardzo dla mnie inspirujące. W myśl solidarnej i braterskiej tendencji budowania europejskiej wspólnoty, życzyłbym sobie, aby nasza przyjaźń się rozwija i przyniosła naszym miastom wiele dobrego – zakończył mer Thouars.

Delegacje z Diepholz i Thouars podczsa spaceru po Alei Wojska Polskiego

Spotkanie przedstawicieli partnerskich miasta Diepholz i Thouars w Starogardzie Gdańskim było okazją nie tylko do wspólnej zabawy, ale też do pokazania gościom najważniejszych inwestycji w mieście. Delegaci spacerkiem przeszli Aleję Wojska Polskiego, zwiedzili nowo wyremontowany dworzec PKP, odwiedzili  Straż Miejską w nowej siedzibie, Rynek i Park Nowe Oblicze.

Mer Thouars Patrice Pineau, prezydent Starogardu Janusz Stankowiak i burmistrz Diepholz Florian Marre na starogadzkim Rynku

Goście zajrzeli do kina Sokół i Starogardzkiego Centrum Kultury. Dyrektor SCK Ewa Roman oprowadziła ich po budynkach, opowiadając o prowadzonych tam działaniach kulturalno – edukacyjnych. Na żywo obejrzeli też fragment próby muzycznej Grzegorza Piskorskiego, który w sali prób przygotowywał się do udziału w kolejnej edycji The Voice of Poland. Oczywiście nie omieszkali zrobić sobie pamiątkowego zdjęcia na ławeczce przyjaźni polsko – niemieckiej, która jest elementem małej architektury Parku Nowe Oblicze.

Wizyta zagranicznych gości w Starogardzkim centrum Kultury

Pełnomocnik prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży Sylwia Ossowska oprowadziła ich po Starogardzkim Centrum Wsparcia Rodziny i opowiedziała o działaniach podejmowanych na rzecz starogardzian z obszaru objętego rewitalizacją. Goście zobaczyli pracownie: artystyczną, kulinarną oraz informatyczno-techniczną. Dowiedzieli się, do kogo jest skierowany projekt i na czym dokładnie polega oferowana pomoc. 

Starogardzkie Centrum Wsparcia Rodziny podobnie jak Dzienny Dom Senior+ zrobiły na zagranicznych gościach duże wrażenie.

Ostatnim przystankiem wycieczki po mieście była wizyta w Dziennym Domu  Senior +. Dyrektor MOPS Urszula Ossowska przedstawiła gościom historię jego powstania i przeznaczenia. Delegaci zadawali wiele pytań, dotyczących sposobu finansowania inwestycji, ich przebiegu oraz znaczenia dla lokalnej społeczności. 

Drugi dzień swojego pobytu rozpoczęli od złożenia wiązanek kwiatów pod  pomnikami:  żołnierzy francuskich poległych w czasie wojen napoleońskich na Górce Francuskiej oraz  mieszkańców okolic Królewca i Prus Wschodnich, którzy zmarli na ulicach Starogardu zimą 1944/45 zmuszeni  do ucieczki przed ofensywą armii sowieckiej na cmentarzu ewangelickim przy ul. Owidzkiej. 

Włodarze trzech partnerskich miast Starogardu, Diepholz i Thouars złożyli kwiaty pod pomnikiem mieszkańców okolic Królewca i Prus Wschodnich, którzy zmarli na drogach i ulicach Starogardu zimą 1944/45 podczas ucieczki przed ofensywą armii sowieckiej .

Oprócz udziału w korowodzie otwierającym Dni Starogardu, koncertach i wspólnym ustanawianiu rekordu Polski w jednoczesnym jedzeniu kociewskich ruchanek, przedstawiciele partnerskiego miasta Diepholz mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Do strzelnicy zaprosili ich bracia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Zawody wygrał burmistrz Florian Marre, zdobywając tarczę prezydenta miasta Starogardu Gdańskiego. 

fot. Magdalena Dalecka /Małgorzata Rogala
Źródło: https://starogard.pl